Proevropske opozicione partije iz Srbije uputile su pismo poslanicima Evropskog parlamenta (EP) Vladimiru Bilčiku i Matjažu Nemecu u kojem predlažu da se misija EP proširi na ključne aktere i ključne probleme u srpskom društvu, a pre svega na stvaranje uslova za slobodne i poštene izbore.

U pismu koji su potpisale Demokratska stranka, Pokret Srbija centar - SRCE, Zajedno i Zeleno-levi front - Ne da(vi)mo Beograd, navedeno je da je normalizacija komunikacije i odnosa u parlamentu veoma važan deo ukupne normalizacije odnosa i prevazilaženja dubokih podela u celom društvu.

"Ove podele su svesno izazvane sveopštom zloupotrebom institucija, kontrolom medija i obesmišljavanjem važne uloge parlamenta. Podsećamo vas na izveštaj o radu parlamenta koji su pripremile nezavisne organizacija civilnog društva, čije delove smo pominjali na prethodnom sastanku sa vama u Narodnoj skupštini Republike Srbije, kao i evropske institucije u izveštajima Evropskog parlamenta i Evropske komisije", navodi se u pismu.

Potpisnici su u pismu Bilčiku, koji je izvestilac EP za Srbiju, i Nemecu, koji je posrednik EP za dijalog sa Skupštinom Srbije, ocenili da je srpski parlament "postao zaštitnik lika Aleksandra Vučića i deo propagandne izborne mašinerije vladajuće stranke".

"U tu svrhu se koriste sva raspoloživa sredstva uključujući stalno sprečavanje opozicije da iznosi svoje mišljenje i grube zloupotrebe procedura koje vređaju zdrav razum", navedeno je u pismu.

Dodali su da je parlament "postao servis Aleksandra Vučića i ostatka izvršne vlasti i u potpunosti izgubio kontrolnu funkciju", a da to  "obesmišljavanje rada parlamenta ima katastrofalne posledice po politički sistem u Srbiji i pretvara je u autokratsku vladavinu jednog čoveka koji kontroliše sve grane vlasti i grubo nameće svoju volju celom društvu".

"Sve ono što se dešava u parlamentu ima duboke posledice po celokupan politički i svakodnevni život u Srbiji.  Borbe i sukobi u parlamentu prenose se na značajan deo života građana, uključujući mogućnosti zaposlenja, poslovanja i dobijanja usluga od države. Sve to zavisi od političkog i izbornog opredeljenja pojedinca", navele su ove stranke.

U pismu se oceenjuje da će misija Bilčika i Nemeca biti veoma otežana ukoliko, istovremeno sa pokušajima da se normalizuje komunikacija i odnosi u parlamentu, EU ne radi na otklanjanju glavnih uzroka dubokih političkih problema u društvu.

"Glavni uzroci su odsustvo vladavine prava i podele vlasti, zarobljene institucije, neslobodni mediji i, možda najvažnije, kontrolisan i pristrasan izborni proces. Institucije su pod kontrolom jednog čoveka koji oličava jedinstvo vlasti koje se javno opravdava prividnom stabilnošću i ubedljivim izbornim pobedama u izbornom procesu sa unapred poznatim ishodom. Srbija ne sme postati oaza bezakonja i utočište za diktaturu u Evropi", navele su stranke u pismu.

"Zbog svega navedenog smatramo da je vašu misiju potrebno proširiti i na ključne aktere i ključne probleme u društvu, pre svega na stvaranje uslova za slobodne i poštene izbore. Ovi problem nisu nepoznati predstavnicima EU, oni su pobrojani i u izveštajima EP i EK kao neophodni preduslovi da bi Srbija napredovala u evropskim integracijama", zaključuje se u pismu opozicionih stranaka.

Izvor: Beta

Foto: Beta