Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je osnivanjem državi bliskog narodnog pokreta i skupom u Beogradu koji je bio loša kopija studentskih protesta pokušao ponovo da prigrabi inicijativu i uguši studentski pokret, piše dnevnik Noje cirher cajtung (NZZ).

"Na Vučievom skupu 12. aprila se prema procenama okupilo oko 55.000 ljudi. To, imajući u vidu sve propagndističke napore koje uložili partija (SNS) i vlada, nije puno. Studenti su sredinom marta u Beogradu uspeli da mobilišu višestruko veći broj ljudi", piše švajcarski dnevnik.

Prema pisanju lista, režim je dugo puštao stvari da teku, računajući da će se studentski pokret izduvati. Pošto studenti nisu popuštali, a krug njihovih peristalica se proširio na gradove u unutrašnjosti, vlada je pojačala pritisak na novinare, usledila su hapšenja, pretrtesi i optužnice, piše NZZ.

"Ali, Srbija nije Belorusija. Pojedinci istina plaćaju visoku cenu za svoj angažman, ali policija i pravosuđe niti su u stanju, niti imaju volju da uguše studentski pokret. I medijsko blaćenje i pretnje tajnih službi imaju samo ograničeni efekat, protest je organizovan decentralizovano. Nema vidljivih lidera", piše list.

Prenoseći izveštaje medija da je vladajuća partija opštinama i javnim preduzećima odredila koliko građana treba da dovedu na skup, NZZ piše da je Vučić za govronicom slavio rađanje novog "Pokreta za narod i državu". 

"Već i to što sa vrha osnovan politički pokret sebe naziva narodnim pokretom je samo po sebi čudno. A to je potvrdila i dalja režija manifestacije - ona je bila loša kopija studentskih protesta", piše dnevnik.

Kao primer navodi štandove sa besplatnom hranom koji su imitirali gostoprimstvo  kojim su širom Srbije dočekivani studenti, kao i traktore, koji su podsećali na poljoprivrednike koji su se solidarisali sa studentima.

"Drugačije poimanje patriotizma moglo je istovremeno da se vidi u Novom Pazaru, većinski Bošnjacima naseljenom gradu na zapadu Srbije", piše NZZ. 

Navodeći da je od ratova 1990-godina vladao napet odnos između bošnjačkog stanovništva i ostatka zemlje, list piše da su sada novnopazarski bošnjački studenti srdačno dočekali svoje beogradske kolege iz studentskog protesta i "bratimili se sa njima pod zastavom Srbije".

"To je stvarno izraz jedne nove građanske svesti. Ta svest nije izraz etniciteta ili vere, nego zajedničkog osećaja odgovornosti prema državi i društvu", piše NZZ.

"Indikativno za to je što su demonstranti u Novom Pazaru za sobom ostavili očišćene javne površine. U centru Beograda su posle odlaska 'narodnog pokretas' ostala brda smeća", piše švajcarski dnevnik. 

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta