Nemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer najavila je mnogo intenzivniju policijsku saradnju Nemačke i Evropske unije sa zemljama Zapadnog Balkana na suzbijanju ilegalnih migracija i organizovanog kriminala.

Fezer je posle sastanka u Berlinu sa kolegama sa Zapadnog Balkana i iz nekoliko članica EU, rekla da je, između ostalog, bilo reči i o formiranju zajedničkih policijskih centara, zajedničkih patrola i o multilateralnim merama za kontrolu granica.

Kao veoma važno pitanje, Fezer je na konferenciji za novinare posle ministarskog sastanka koji je održan 17. septembra u okviru Berlinskog procesa, navela efikasniju razmenu podataka između policija.

"Za nas je veoma važno da se unapredi razmena popdataka sa zemljama Zapadnog Balkana u oblastima upravljanja migracijama i organizovanog kriminala. Kod suzbijanja iregularnih migracija, polažemo nadu u što skorije povezivanje zemalja Zapadnog Balkana sa (platformom za brzu i sugurnu razmenu podataka) EuroDaT u okviru pristupnog procesa, dakie biometrijsku registraciju izbeglica i migranata", rekla je Fezer.

Ministarka je dodala da je razgovarano i o policijskim instrumentima koji se već "veoma uspešno" koriste na spoljnim granicama EU, a koji mogu da budu prošireni i na zemlje Zapadnog Balkana.

"U to spadaju, na primer, i zajedničke policijske patrole i centri. Pored toga želimo da pojačamo podršku zemljama Zapadnog Balkana kod deportacija, kako uz pomoć Fronteksa, tako i bilateralnim i multilateralnim merama", rekla je Fezer, prenelo je njeno ministarstvo.

Dodala je da će biti pojačani i napori koji se ulažu da zemlje Zapadnog Balkana ojačaju svoje kapacitete za kontrolu granica.

Govoreći o saradnji na suzbijanju organizovanog kriminala, rekla je da je razmotreno da se uz do sada involviranu policiju i pravosuđe, u prekograničnu saradnju i razmenu informacija mnogo više uključe i finansijske institucije i socijalne službe.   

"Na taj način bi mogli da pratimo tokove novca i sprečimo pranje novca, kako bi kriminalne bande ostale bez finansijske baze", rekla je Fezer, dodajući da se to pre svega odnosi na trgovinu narkoticima, krijumčarenje i trgovinu ljudima.

Fezer je rakla da je na marginama sastanka u bilateralnim razgovorima sa predstavnicima zemalja EU rekla da želi i da se više primejnuju Dablinska pravilia EU o azilu, koja predviđaju vraćanje izbeglica u zemlju Unije u kojoj su prvi put registrovani. Kao konkretan primer navela je razgovore o toj temi sa Grčkom i Italijom.

Berlinski proces inicirala je 2014, bivša nemačka kancelarka Angela Merkel, i u njemu učestvuje šest zemalja Zapadnog Balkana, a među osnivačima su   i Austrija, Francuska, Velika Britanija, Italija, Poljska, Slovenija i Evropska komisija. U rad foruma povremeno se uključuju i druge članice EU, poput Bugarske i Grčke, i predstavnici međunarodnih organizacija.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: MUP Nemačke