Najavom visokih carina američki predsednik Donald Tramp je doveo svet na ivicu trgovinskog rata, a carinske stope koje je uveo zemljama širom sveta nemaju veze sa realnošću i najveća žrtva takve politike biće upravo SAD, piše berlinski portal table.media.
Tramp je, objavljujući paket oštrih carinskih mera, rekao da u Evropskoj uniji carina na robu uvezenu iz SAD iznosi 39%. U stvarnosti, ona u proseku iznosi 3,9%, i samo je neznatno više od američkih carina na evropsku robu koje iznose 3,4%, piše portal, pozivajući se na podatke uglednog ekonomskog instituta Ifo iz Minhena.
Taj institut je ocenio da je Tramp u broj koji je naveo kao carine EU uračunao i 17 do 19%, što nisu carine nego kod uvozne robe obavezni porez na dodatu vrednost, koji nedostaje.
Prema pisanju portala, izjava američke administracije "sa formulom koja deluje komplikovano", još je apsurdnija, jer se visina nametnutih carina utvrđena čisto aritmetički i zasniva se isključivo na trgovinskom deficitu SAD sa pojedinim zemljama, pri čemu je u obzir uzeta samo robna razmena, a ne i usluge i kapitalna dobit.
Stručnjaci nisu u stanju da shvate ekonomsku logiku i smatraju da je reč o "potpuno nategnutoj budalaštini", piše table.media.
Predsednik instituta IWf iz Kila Moric Šularik smatra da SAD svesno uništavaju globalni trgovinski poredak koji je mukotrpno građen posle Drugog svetskog rata. Nemačka i Evropa sada, kaže Šularik za portal, moraju da daju "odgovarajuće ponude ostatku sveta i da vrlo robusno nastupaju prema SAD".
Bivši komesar EU za trgovinu s sada generalni direktor Svetske trgovinske organizacije Paskal Lami ocenio je da su carine "srednjovekovni koncept" i potpuno suprotne modernim privredama.
On je ta table.media rekao da Evropa sada mora da pripremi i svoje mere odmazde, jer "pregovori sa SAD imaju smisla samo uz oružje u džepu".
Glavni ekonomista agencije Prognos AG Mihael Bemer ocenio je da će glavni gubitnik zbog Trampovih carina biti upravo SAD. On je rekao da ne može da zamisli nijedan ekonomski argument kako bi carine mogle da koriste Americi. Za Nemačku, prema njegovim rečima, važi da 90% izvoza nije namenjeno SAD i da to treba vrlo samosvesno imati u vidu.
Odlazeći nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je da Evropa treba da teži saradnji, a ne konfrontaciji, ali da će "evropski interesi biti branjeni. "Evropa će jedinstveno, snažno i adekvatno reagovati na odluku SAD", rekao je Šolc.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP