Ministri finansija članica EU, Velike Britanije, Norveške i Švajcarske razgovaraće kasnije ove nedelje o uspostavljanju novog međuvladinog fonda - Evropskog odbrambenog mehanizma (EDM), za ubrzavanje zajedničke kupovine vojne opreme.
Fond ne bi samo centralizovao kupovine, već bi mogao i da poseduje vojnu opremu, što bi umanjilo troškove. Takođe bi fond pozajmljivao novac bez kamate zemljama pred kojima su veće bezbednosne pretnje, poput onih koje imaju granicu sa Rusijom ili Belorusijom, preneo je 7. aprila briselski Politiko.
Poljska, trenutno predsedavajuća EU, tražila je od nezavisnog instituta Brugel da izradi nacrt predloga koji će biti predstavljen na ovonedeljnom neformalnom sastanku ministara u Varšavi.
Fond bi, slično kao u prethodnom predlogu britanske vlade, bio otvoren za zemlje van EU i ne bi morao da uključi svih 27 članica Unije.
Guntram Volf sa Brugela, koautor predloga, rekao je da je ključna prednost novog fonda smanjenje troškova kroz zajedničke nabavke.
"Druga prednost je vlasništvo... ako EDM poseduje imovinu, onda nije u bilansima članica", rekao je za Politiko Volf, inače profesor ekonomije.
Članice predloženog fonda plaćale bi pretplatu na osnovu veličine njihove ekonomije i vojne potrošnje ili imovine a odlučivalo bi se na osnovu udela u kapitalu ili kvalifikovanom većinom, navodi se.
U predlogu se sugeriše da EU može postati "odvojeni akcionar koga predstavlja Evropska komisija" kako bi pomogla u koordinaciji inicijativa koje će uticati na odbrambene politike. To je međutim osetljivo pitanje.
"Bilo bi veoma teško za Britaniju da ima Komisiju u vodećoj ulozi i to bi moglo da bude kontroverzno za velike članice EU", rekao je jedan diplomata i dodao da je cilj da se bude efikasniji.
Na kraju se navodi da novi fond odražava zahteve severnih i istočnih evropskih zemalja ali da je pitanje da li će dobiti širu podršku.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP