Suočeni sa dilemom šta da rade sa starim elektronskim uređajima, stanovnici Evropske unije se uglavnom odlučuje za najjednostavnije rešenje - čuvaju ih u svom domaćinstvu, pokazuju statistički podaci.
Kada je reč o starim mobilnim ili pametnim telefonima, za to rešenje odlučilo se 2024. godine 51% građana EU uzrasta 16 do 74. godine, objavila je 25. jula evropska statistička agencija Eurostat.
Samo u 18% slučajeva građani su stari telefon poklonili ili prodali, a za recikliranje se odlučilo 11%. Za bacanje telefona u otpad bez recikliranja se odlučilo 2% stanovnika EU.
Stare laptopove ili tablete u sačuvalo je 34% građana, a 12% ih je poklonilo ili prodalo. Kao i kod pametnih telefona, za recikliranje se odlučilo 11% vlasnika starih laptopova, a za bacanje 1%.
Za razliku od tih uređaja, postotak recikliranja bio je sa 15% nešto viši kod PC računara. Za 19% građana EU privlačnija opcija je bila da ga zadrže kod kuće. Da kompjuter poklone ili prodaju odlučilo je 9%.
Stari kompjuter je jednostavno bacilo 2% građana, i to ne u specijalne kontejnere za elektronski otpad ili kolektore u centrima za recikliranje.
Prema podacma Eurostata koji uključuju i kandidate za članstvo u EU, raspoloženje je donekle slično bila i u Srbiji, iako je daleko manje građana, 15,68%, u svojim domaćinstvima zadržalo stari PC kompjuter, a 18,9% stari laptop ili tablet.
Za Srbiju se bez preciziranja navodi da je 50,81% stanovnika sa starim stonim kompjuterima uradilo "nešto treće", a sa starim laptopovima i tabletima 37,83%.
Brojevi pokazuju da se i za pametne telefone, i za PC kompjutere i laptopove manji broj građana Srbije odlučio za recikliranje, a nešto veći broj od evropskog proseka da te uređaje naprosto bace u smeće.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay