Savet stranih investitora (FIC), koji daje preporuke Vladi Srbije za unapređenje poslovne klime u zemlji, dodelio je drugu godinu zaredom najvišu ocenu za napredak u oblasti digitalizacije i elektronskog poslovanja, navedeno je u publikaciji "Bela knjiga 2022", koja je predstavljena 22. novembra.

U 20. po redu "Beloj knjizi 2022", koja sadrži 372 preporuke u deset prioritetnih oblasti, visoko mesto su zauzele i farmaceutska industrija i borba protiv nedozvoljene trgovine, a prvi put se u publikaciji našla i oblast ugostiteljstva i turizma.

Prema FIC indeksu, u periodu od novembra 2021. do oktobra 2022e, uprkos okolnostima, zabeleženo je unapređenje regulative i u sektoru energetike.

Telekomunikacije i borba protiv nedozvoljene trgovine su zabeležili umeren napredak, dok radno pravo i osiguranje nisu zabeležili napredak u protekloj godini.

U ovogodišnjem izdanju "Bele knjige" navedeno je da je od ukupno 345 prošlogodišnjih preporuka ostvaren napredak u 25%, a u 75% oblasti napretka nije bilo.

Kako je precizirano, od 25 oblasti sa napretkom, u 6% ostvaren je značajan napredak, a u 19% određeni napredak.

Na osnovu rezultata u realizaciji, svaka oblast dobija ocenu u rasponu od jedan (najniža) do tri (najviša).

Prosečna ocena, kako je navedeno, za digitalizaciju i elektronsko poslovanje je 2,57 , farmaceutsku industriju 1,71 , borbu protiv nedozvoljene trgovine i inspekcijski nadzor 1,57 , devizno poslovanje 1,38 , nekretnine i izgradnju 1,36 , stečaj 1,22 , hranu i poljoprivredu 1,14 , radno-pravne odnose 1,06 i poreze 1,04.

Kako je istaknuto, imajući u vidu sve trenutne okolnosti, opšte preporuke Saveta stranih investitora sadržane u "Beloj knjizi 2022", predstavljaju modifikaciju prioriteta u odnosu na 2021.

U tom smislu, intenziviranje pregovora sa EU predstavlja ključni prioritet.

Pored toga, neophodno je uskladiti domaću regulativu sa evropskim standardima, vratiti inflaciju u ciljni koridor, završiti restrukturiranje infrastrukturnih preduzeća, ali i optimizirati fiskalno opterećenje i javne rashode kako bi se sprečio rast javnog duga zemlje.

Urednik publikacije Miroljub Labus rekao je da postoje neizvesnosti za primenu propisa o PDV, kao i da radno zakonodavstvo nije odavno menjano i da bi tu oblast trebalo izmeniti.

"Tu se pokreću pitanja kako se menjaju ugovori, pitanja elektronskog poslovanja, rada od kuće", rekao je Labus.

Istakao je da je uočen napredak u elektronskom poslovanju, ali da bi ga ipak trebalo poboljšati.

Labus je rekao da je potrebno napraviti i novi stalni akcioni plan za borbu protiv nelegalne trgovine, kao i da treba rešiti pitanje regulative o sigurnosti hrane u EU i o finansiranju inovativnih lekova u polju zdravstva.

"U turizmu i ugostiteljstvu smatra se da se je potrebno smanjiti PDV od 5 do 10%", rekao je on.

Savet stranih investitora ima 116 članica, koje posluju u 21 sektoru privrede, a koje su do sada u Srbiji investirale 36 milijardi evra i direktno zapošljavaju oko 100.000 ljudi.

Izvor: Beta

Foto: Beta/KANCELARIJA ZA SARADNJU SA MEDIJIMA VLADE SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC