Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je prošao kroz mnoge političke preobražaje, a iako se sada zaklinje u Evropsku uniju, svakim svojim potezom pokazuje da ne vodi takvu politiku i da mu je i dalje mnogo više stalo do Rusije, piše nemački dnevnik Zidojče cajtung (SZ).

Dnevnik ocenjuje da je "povezanost sa Rusijom jedna od najjačih konstanti u životu Aleksandra Vučića, iako istovremeno tvrdi da želi da odvede Srbiju u EU".

List podseća da je Vučić nedavno u Beogradu prilikom susreta sa predstavnikom čečenskog predsednika Ramzana Kadirova, koji se smatra odgovornim za ratne zločine i u Rusiji i u Ukrajini, rekao da se "rusko-srpski odnosi ne mogu uništiti ni pod kakvim pritiskom".

"Pedesetdvogodišnji Vučić za sobom ima brojne političke metamorfoze - od ministra propagande pod srpskim autokratom Slobodanom Miloševićem i tvdokornog nacionaliste, do navodnog reformskog političara, a sada nazad do neonacionalističkog populiste", piše SZ

Prema pisanju lista, Vučić već više od deset godina određuje politiku Srbije i vlada autoritarno poput Viktora Orbana u Mađarskoj, a u Srbiji "čak i o najkrupnijim skandalima izveštavaju samo malobrojni nezavisni mediji".

"Kada bi Vučić stvarno želeo članstvo u EU, pristupni pregovori koji se razvlače od 2012, verovatno bi stigli malo dalje. Ali u EU Vučić bi morao da ograniči svoju moć. Isto tako bez rezultata kao razgovori sa Briselom, u mestu tapkaju i razgovori sa Kosovom", piše SZ.

Dnevnik ipak navodi da je najveći poslovični "slon" Vučićeve politike Rusija.

"Nju sa Srbijem ne povezuju samo istorija i vera, nego i kontrola nad srpskim rafinerijama i naftnim i gasnim kompanijama. Sve do rata u Ukrajini  EU je na to žatvarala oba oka. Sada je Vučić već mesecima pod pritiskom da se pridruži sankcijama EU protiv Moskve", piše SZ.

I iako je Vučić i posle izbijanja rata isticao da želi da vodi Srbiju u EU i preko šefa diplomatije Ivice Dačića najavio da će se bolje uskladiti sa spoljnom i bezbenosnom politikom EU, "činjenice govore suprotno".

Primer je, piše dnevnik,imenovanje Aleksandra Vulina, "Vučićevog prisnog saradnika i najprofilisanijeg srpskog anti-evropejca i ruskog saveznika" za šefa moćne tajne službe BIA.

"I planovi za naftovod koji će transportovati više ruske nafte preko Mađarske u Srbiju, kao i nedavno najavljena tesna saradnja sa u EU blokiranom ruskom aviokompanijom Aeroflot, pokazuju da Aleksandar Vučić nadu radije polaže u Moskvu nego u EU", zaključuje SZ.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta/Predsedništvo Srbije