Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je 10. februara da su rad vlade u prvih 100 dana obeležili stabilnost, zaštita i dalji rast životnog standarda i investicija.
Ona je na obeležavanju 100 dana rada vlade u Lebanu istakla da je njen kabinet u tom periodu radio na pripremi razvojnog budžeta, rešavanju problema u energetici usled globalne energetske krize, pripremi pravosudnih zakona i zaštiti Srba na Kosovu i Metohiji koji su bili izloženi stalnim provokacijama i napadima.
Kako je kazala premijerka, novi budžet je obezbedio rast plata u javnom sektoru i penzija.
"Naš dalji cilj je da penzije rastu brže od prosečnih plata kako bi se uspostavio održiv paritet", rekla je Brnabić navodeći da se dosta radi na zaštiti najugroženijih delova stanovništva, kako bi imali dostojanstven život.
Podsetila je da je deficit budžeta na kraju 2022. bio 3,3% BDP, a javni dug 55,2% BDP i da je sada pao na oko 50%.
Po rečima premijerke, nikada nisu bila veća izdvajanja za infrastrukturu i za subvencije poljoprivredicima.
Brnabić je rekla da je u prvih 100 dana rada vlade urađeno sve da se nastavi dalje privlačenje stranih investicija, kako bi se omogućio održivi rast.
Vlada je, kako je istakla, uprkos energetskoj krizi uspela da obezbedi energetsku stabilnost i da se u Srbiji ona nije osetila. Struja i gas su, kako je rekla, među najjeftinijim energentima i ima ih dovoljno.
Ustavne promene
Premijerka je izjavila i da će ustavne promene u oblasti pravosuđa ostati jedna od najvažnijih tekovina aktuelne vlasti.
Brnabić je kazala da će izmenama seta pravosudnih zakona u Srbiji biti najviši standardi nezavisnosti pravosuđa i samostalnosti tužilaštva.
"Imali smo podršku građana da idemo u tom pravcu i to smo priveli kraju. I to će imati ogroman uticaj na kvalitet života u Srbiji".
Prema njenim rečima, te izmene u pravosuđu uticaće na život ljudi po pitanju dostupnosti i jednakosti pred sudovima, ali i na ekonomski rast države u budućnosti.
"Razumem da građanima u ovom trenutku to (ustavne promene) nije posebno važno i da ne razumeju kako se to tačno odražava neposredno, direktno na njihov svakodnevni život. Ali garantujem da će ovo ostati jedna od najvažnijih tekovina naše vlasti", kazala je Brnabić.
Skupština Srbije usvojila je 9. decembra set pravosudnih zakona - o sudovima i tužilaštvu, kao najvažnijim, uz nekoliko drugih, neophodnih da bi se sprovele prošlogodišnje promene Ustava.
Formiranje ZSO u skladu sa sporazumom uslov za nastavak dijaloga
Kada je reč o Kosovu, Brnabić je izjavila da je "uslov svih uslova" za dalje razgovore sa predstavnicima Prištine formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO), i to u skladu sa sporazumima koji su na tu temu postignuti pre deset godina.
"To je uslov svih uslova za dalji razgovor. ZSO i to ne onakvu kakvu zamišlja neka nevladina organizacija iz Srbije, sa Kosova i Metohije ili inostranstva. Ne onakvu kakvu zamišlja neki političar, nego ZSO u skladu sa sporazumima kojima su jasno precizirane i definisane nadležnosti", rekla je Brnabić.
Ona je podsetila da će u aprilu biti deset godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, kojim je predviđeno formiranje ZSO, i dodala da najnovije izjave prištinskih zvaničnika samo potvrđuju da oni ne žele ne samo da formiraju tu zajednicu, već ni da poštuju dogovorene sporazume.
"A ako ne poštujete potpisane sporazume, čemu onda vrede potpisi na novim sporazumima? I ko će da ih sprovodi?", upitala je ona.
Premijerka nije želela da špekuliše koje sve opštine treba da budu obuhvaćene ZSO, jer ne želi da njena izjava o tome eventualno bude zloupotrebljena.
Uslov svih uslova za ulazak u EU je uvođenje sankcija Rusiji
Predsednica vlade ocenila je i da je "uslov svih uslova" za ulazak Srbije u Evrosku uniju uvođenje sankcija Rusiji.
"Čini mi se da je uslov svih uslova uvođenje sankcija Rusiji i da nam bez toga EU neće otvarati nove klastere i poglavlja. Tu smo i za dijalog sa Prištinom, ali Priština nije", rekla je Brnabić .
Ona je kazala da o napretku Srbije govore i poslednja dva godišnja Izveštaja Evropske komisije.
"Dali smo veliki pomak usvajanjem seta pravosudnih zakona kojim ih usklađujemo sa promenama Ustava, ali da li ćemo videti konkretne rezultate umesto samo verbalnih pohvala, viedećemo, ja ne verujem", rekla je Brnabić.
Upitana za planove u okviru inicijative Otvoreni Balkan, premijerka je kazala da tokom godine očekuje velike pomake u implementaciji dogovora o saradnji Srbije, Severne Makedonije i Albanije.
"Posebno je važno da krenemo sa izdavanjem Open Balkan ID broja, za državljane sve tri zemlje kako bi sa tim karticama mogli nesmetano da putuju, da rade, da studiraju, da se leče i da borave u svakoj od te tri zemlje kao da su njihovi državljani", rekla je premijerka.
Ocenila je da je simbolički posebno važno što će na graničnim prelazima biti otvorene trake predređene samo za državljane, automobile i kamione iz te tri zemlje.
"Neće više biti apsolutno nikakvog čekanja. Tu će građani videti sve benefite inicijative", kazala je Brnabić.
Izvor: Beta
Foto: Beta/KANCELARIJA ZA SARADNJU SA MEDIJIMA VLADE SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC