Kancelariji za osnovna prava (FRO) Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu (Fronteks) prijavljeni su navodno kolektivno proterivanje i zlostavljajnje migranata, izbeglica i tražilaca azila u Srbiji.

To je prijavljeno u intervjuima obavljenim u Bugarskoj ili od strane migranata koje su operativni službenici Fronteksa uhapsili u graničnim oblastima u Srbiji i Bugarskoj, navodi se u godišnjem izveštaju Kancelarije za 2024.

Prijave migranata za rezultat su imale otvaranje izveštaja o ozbiljnim incidentima u Srbiji čiji je zaključak da je u 2024. verovatno došlo do kolektivnih proterivanja.

U nekim slučajevima fotografije su pokazale povrede koje su kompatibilne sa iskazima migranata o incidentima, navodi se u novom izveštaju Fronteksove kancelarije.

Vlasti Srbije su generalno odbacile navode tvrdeći da nema formalnih evidencija ili dokaza.

Tim povodom je Kancelarija preduzela različite mere tokom 2024, uključujući posetu posebne misije Srbiji.

Kancelarija je u izveštaju navela da će nastaviti da iznosi zabrinutosti Agenciji i vlastima Srbije kako bi se osiguralo da se navodi o kršenju ljudskih prava u operativnim oblastima Fronteksa uspešno reše.

Navodi se i da je u Srbiji u drugoj polovini 2024. posmatračima poštovanja osnovnih prava odbijeno odobrenje da se pridruže kopnenim patrolama, što je suprotno prethodnoj praksi.

U delu izveštaja izražena je bojazan zbog uslova prijema migranata u zemljama van EU u kojima je Fronteks operativan.

U Srbiji se ukazuje na uslove objekata u Pirotu, u Albaniji na obezbeđivanja hrane i vode u tri prihvatna objekta, u Crnoj Gori na navodnu praksu da se migrantima koji stignu tokom noći ne dozvoljava da uđu u prihvatni centar pre jutra a u Severnoj Makedoniji na nedostatak odgovarajućeg pravnog osnova za funkcionisanje prihvatnih centara i u vezi bezbednosti u tranzitnim centrima.

U godišnjem izveštaju navodi se da su oni koji posmatraju poštovanje osnovnih prava u 2024. proveli gotovo 2.000 dana na terenu u više od 20 zemalja, da je podneto oko 50 izveštaja o ozbiljnim incidentima i obrađeno blizu 100 žalbi. Takođe je praćeno više od 200 operacija povratka zajedno sa nacionalnim stručnjacima.

Šef Kancelarije za osnovna prava Fronteksa Jonas Grimheden rekao je na predstavljanju izveštaja da geopolitičke tenzije, rat, nemiri i prirodne katastrofe već neko vreme oblikuju situaciju na evropskim granicama. Dodao je da je, s obzirom na te pritiske, rad Kancelarije još važniji.

"Tu smo da osiguramo da se prava tražilaca azila, izbeglica i migranata ne zanemaruju. Upravljanje granicama mora da uključuje zaštitu prava, posebno kada je pritisak visok", istakao je Grimheden.

Izveštaj pokriva nadzor nad granicama članica EU i trećih zemalja, aktivnosti povratka, mehanizme odgovornosti, savetodavne funkcije, saradnju i obuke.

Kako se navodi, izveštaj je usmeren i prema stručnjacima, i prema javnosti, i treba da doprinese širim razgovorima o tome kako upravljati evropskim granicama uz istovremeno poštovanje evropskih vrednosti i pravnih obaveza.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: EK