Strane investicije u Srbiji, ako zemlja nastavlja put pridruživanja EU, uskoro bi mogle da opadnu zbog izmena politike Unije u vezi sa državnim podsticajima direktnim stranim ulaganjima u zemljama Zapadnog Balkana koji će biti zabranjeni posle 2027, ocenjuje se u novoj analizi i dodaje da će toj promeni doprineti i izmena politike Srbije u vezi državnih podsticaja za strane investitore koja se primenjuju od 2023.

Podsećanja radi, Evropska komisija u martu je predložila novu regulativu EU o skriningu direkrnih stranih investicija. Taj predlog čeka dug zakonodavni proces i nije verovatno da nova regulativa stupi na snagu pre 2027.

U analizi "Razvojni put direktnih stranih investicija: kretanje između EU i Kine" Katarina Zakić sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu navodi da promene u domaćem i međunarodnom okruženju ne moraju da budu negativne same po sebi.

Navodi se da je Srbija godinama uspešno privlačila direktne strane investicije i lider je po tome u ovom delu sveta, gledano na odnos tih ulaganja prema BDP, kako je ocenio Fajnenšel tajms.

Međutim, kako bi privukla tako brojne investicije, Srbija ima veoma izdašnu politiku državnih podsticaja. Ti podsticaji su u brojnim slučajevima korišćeni na pozitivan način, međutim bilo je mnogo slučajeva u kojima nisu pravilno korišćeni i u tim slučajevima investitori nisu snosili nikakve posledice ili kaznu.

Do sada su, navodi se dalje, investicije EU i Kine bile najznačajnije u Srbiji, gledano prema broju projekata, njihovoj vrednosti i broju zaposlenih. Podseća se da je EU stabilan partner više od 20 godina, pri čemu su najznačajniji nemački, italijanski, francuski i austrijski investitori.

S druge strane, Kina postaje istaknutiji investicioni partner od 2016. i od tada su kineske investicije postale toliko važne da su u 2022. bile gotovo jednake investicijama EU.

Investitori iz EU i Kine doprineli su znatno razvoju ekonomije Srbije (rastu BDP, zaposlenosti, izvoza, stabilnom kursu i deficitu, transferu tehnologije i znanja, izgradnji kapaciteta) ali je bilo i mnogo negativnih efekata - otpuštanje radnika, pravni problemi, radna prava, niske plate, zagađenje životne sredine, neprofitabilni državni podsticaji.

Dalje se navodi da visoki rizici povezani sa investicijama EU i Kine dolaze iz različitih oblasti, poput politike, ekonomije, prava, životne sredine, i na mnoge Srbije ne može da utiče. Međutim, Srbija može da prati situaciju i pripremi se za negativne scenarije i takođe može da utiče na rizike na srednji rok i promeni državni politiku da relativno brzo rešava probleme.

Tako Srbija može da primeni transparentnu proceduru za državne podsticaje i, što je još važnije, nadzor nad preduzećima koja ih dobijaju. Takođe Srbija treba da poveća niske rente i niske minimalne plate, unapredi loš standard života i spreči migraciju radnika, kao i nejednaku distribuciju investicija po regionima itd. Na taj način Srbija može da potpuno iskoristi pozitivan uticaj direktnih stranih investicija.

Autorka zaključuje da je pravo vreme da Srbija otvori novo poglavlje u privlačenju stranih investicija i iz treće faze pređe u četvrtu koja treba da bude planirana tako da se ispune kriterijumi za nove nedržavne podsticaje EU a da se istovremeno privlače strani ulagači na globalnom nivou.

S obzirom da investicije više neće moći da budu u pređašnjoj formi, Srbija treba da istraži druge strategije da pomogne privlačenju više investitora, uključujući bolju vladavinu prava, zaštitu "mladih" industrija u proizvodnji haj-tek proizvoda i usluga, nematerijalne podsticaje, bolje infrastrukturne i tehnološke uslove, povećanje ponude bolje obrazovane domaće radne snage i bolju upotrebe već potpisanih bilateralnih i multilateralnih trgovinskih i investicionih sporazuma.

Istovremeno Srbija treba da radi na osnaživanju domaćih malih i srednjih investitora u sektorima napredne tehnologije i obezbedi im državne podsticaje da postanu glavna pokretačka snaga. To je posebno važno u ovako izazovnim geopolitičkim prilikama, istakla je Zakić u analizi objavljenoj na portalu researćgate.net.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto:Beta