I ovogodišnji izveštaj Evropske komisije za Srbiju na prvi pogled stvara utisak da je toj zajednici država više stalo do borbe protiv korupcije u Srbiji nego što je srpskim vlastima. Naime, reč korupcija pominje se 51 put u izveštaju i to već u njegovom uvodnom delu, kao jedno od najvažnijih pitanja, a ne tek na samom kraju, kao u ekspozeu aktuelnog premijera Srbije, navodi se u komentaru koalicije PrEUgovor na novi izveštaj Komisije.
U komentaru se ocenjuje da se Komisija trudila da predstavi rezultate rada sudova i tužilaštava u predmetima korupcije znatno preglednije nego što su to učinili oni sami. Ipak, ni ovaj put u izveštaju nisu obuhvaćena pojedina važna pitanja, niti su za sve probleme zatražena adekvatna rešenja.
"Između ostalog, znatno veći problem od tumačenja statističkih podataka o slučajevima korupcije koji jesu istraživani, jeste nedostajuća informacija o tome koji dokumentovani slučajevi sumnje na korupciju nisu istraženi", navodi se u komentaru koalicije.
PrEUgovor navodi je opšta ocena pripremljenosti neobična, između "izvesnog" i "umerenog“ nivoa, što je novina u ocenjivanju. Konstatuje se "određeni napredak" koji je prepoznat u usvajanju nove antikorupcijske strategije, čiji se kvalitet dalje ne komentariše, dok se naglašava potreba za usvajanjem akcionog plana, što je bio jedan od prioriteta EU i prema ocenama iz prethodnog izveštaja.
U prilog napretku navodi se i da je porastao broj konačnih osuda, novih istraga i optužnica za slučajeve visoke korupcije (u stvari, iz nadležnosti Tužilaštva za organizovani kriminal), ali da "postoje prepreke" da bi se ostvario "snažan bilans rezultata".
U izveštaju je pohvaljeno i to što se Srbija pridružila regionalnom projektu posmatranja suđenja u predmetima organizovanog kriminala i korupcije.
S druge strane, ukazuje se na to da je Srbija ispunila u potpunosti samo jednu, a delimično deset od 24 preporuke GRECO iz petog kruga, dok se neispunjene preporuke iz četvrtog kruga evaluacije ne pominju, navela je koalicija PrEUgovor.
Dalje se navodi da je opšta ocena da korupcija preovlađuje u mnogim oblastima i da je to zabrinjavajuće.
U Komisijinom godišnjem izveštaju se ističe potreba za snažnom političkom voljom da bi se delotvorno rešila pitanja korupcije, kao i "robustan odgovor krivičnog pravosuđa na korupciju na visokom nivou", navodi PrEUgovor i dodaje da se traži i preduzimanje ciljanih procena rizika i specifičnih mera za borbu protiv korupcije u najranjivijim sektorima.
"To je rezultiralo i opštim preporukama koje su slične prošlogodišnjim", navodi se u komentaru.
Ukazuje se da problemi sa korupcijom provejavaju i kroz druga pregovaračka poglavlja u izveštaju, uključujući ekonomske kriterijume, izbore, odbranu i bezbednost, upravljanje granicom, sektor obrazovanja, javne nabavke.
Koalicija prEUgovor je mreža organizacija civilnog društva osnovana radi praćenja politika koje se odnose na pregovore o pristupanju Srbije EU, sa posebnim naglaskom na poglavlja 23 i 24 o vladavini prava.
Čine je: ASTRA – Akcija protiv trgovine ljudima, Autonomni ženski centar (AŽC), Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP), Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), Centar za primenjene evropske studije (CPES), Grupa 484 i Transparentnost Srbija (TS).
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Shutterstock.com