Crna Gora je za korak bliža EU i u zavšnoj je fazi pregovora ali će "srećan kraj" zavisiti kako od njene volje da se promeni, tako i od političke odluke članica EU da li će ovo biti sprint do cilja (članstva u EU) ili će se (opet) pretvoriti u maraton.
BiEPAG reacts: Jovana Marović, bivša zamenica premijera i ministarka za evropske poslove Crne Gore
Svi koji prate pristupne pregovore Crne Gore sa EU znali su šta mogu da očekuju u ovogodišnjem izveštaju Evropske komisije:
- Bez obzira na situaciju, malo pozitivniji ton za poglavlja 23 i 24 koja se odnose na vladavinu prava kako bi se opravdao Izveštaj o ispunjenosti privremenih merila (IBAR) odobren u junu i Komisija je u tim poglavljima zabeležila dobar (ali ne veoma dobar) napredak.
- Ocena je slična prethodnim i nije značajno povećana u odnosu na ranije izveštaje - 3,21 u odnosu na 3,12 u izveštaju za 2023. i tek neznatno bolje u odnosu na 2020. kada je bila 3,18. Dakle, ono što vlada naziva najuspešnijom godinom u procesu integracija za samo je 0,03 bolje od proseka.
- Provera realnog stanja na terenu - postoje ocene da su institucije krhke i ranjive na političku krizu i potencijalne institucionalne blokade, da nedostaje ekspertiza, da postoji potreba za revizijom izbornog okvira, takođe je tu oštra kritika nezakonitih imenovanja (npr. direktora javnog servisa RTCG).
- Slabiji rezultat nego 2023. zabeležen je u sedam poglavlja, u tri nije bilo nikakvog napretka, dok je u 13 stanje kao prošle godine. Za zemlju koja planira da zatvori šest pregovaračkih poglavlja 2025. i čak 20 u 2026, to je neprihvatljivo.
- Fokus je pomeren na zatvaranje merila, što je zahtevno i traži kontinuirane napore.
- Mlako i bez mnogo razloga za slavlje ili optimizam.
Iznenađenje je stiglo dan pre izveštaja u vidu informacije koja je procurila da je Evropska komisija preporučila Savetu ministara formiranje tehničke radne grupe za izradu nacrta Ugovora o pristupanju Crne Gore. Iskreno, za mene je ta vest bila poput zemljotresa. S jedne strane, to bi bila pružena ruka Crnoj Gori i Zapadnom Balkanu, znak da se u procesu proširenja menjaju stvari, znak da postoji svetlo na kraju tunela za zemlje koje 21 godinu čekaju da EU ispuni obećanje o njihovom članstvu. U slučaju Crne Gore, to znači pravdu za 80% ljudi koji, čak i posle više od 12 godina pregovora, nisu izgubili nadu, bez obzira na licemerje i crnogorske i elite EU. S druge strane, to bi bio korak napred za samu Uniju i znak da je nešto naučila iz svojih grešaka i da ne može da bude snažnija ako ne postane veća.
Odmah sledećeg dana usledilo je otrežnjenje kada je ta rečenica (u koju je novinar imao uvid) izbrisana iz izveštaja a članice EU su ponovo pokazale da su reči "zasluge", "proširenje" i "kredibilitet" postale besmislene do te mere da, ako se ništa ne desi u idućih pet godina, mogu i da budu izbrisane iz rečnika integracija EU.
Kako god, Crna Gora je za korak bliža EU i u završnoj je fazi pregovora ali će to zavisiti od njene volje da se promeni i izgradi evropsku većnu, kao i od političke odluke članica EU da li će ovo biti sprint do cilja ili će se (opet) pretvoriti u maraton. Iako je EU ponovo propustila priliku da oporavi deo svog kredibiliteta, Crna Gora će za nju biti važan test - ako ne uspe da demokratizuje i integriše zemlju u narednih pet godina, teško da je neko više može smatrati ozbiljnim igračem.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: BiEPAG