Igrajući na kartu ulaska Albanije u EU do 2030, aktuelni premijer Edi Rama izgleda će na izborima 11. maja osvojiti i četvrti mandat.
Članstvo u EU u Albaniji podržava 90-98% građana, najviše na kontinentu, što je velika stvar s obzirom da je zemlje put ka Uniji počela 2000. i da je tokom godina bilo mnogo zastoja.
Nakon što je put evrointegracija Albanije i Severne Makedonije razdvojen, počelo je otvaranje pregovaračkih poglavlja - u oktobru 2024. otvoren je klaster 1 (osnove), u decembru klaster 6 (spoljni odnosi) a sredinom aprila ove godine klaster 2 (unutrašnje tržište).
Šefica diplomatije EU Kaja Kalas rekla je u aprilu u Tirani da je 2030. realni cilj za pridruživanje Albanije EU ako obe strane preduzmu korake u tom smeru. Kalas je rekla da je potreban fokus na vladavinu prava i tekuće reforme i da neće biti prečica, ali da je "albanska budućnost u EU".
Briselski portal EUalive piše da je ta pozitivna poruka bila daleko jača od ranijih ponavljanja "potencijalnog" ili "budućeg" članstva bez čvrstih obaveza.
Članstvo u EU je Rama, koji je 12 godina premijer, stavio u centar svoje kampanje i širom zemlje postavljeni su bilbordi sa prepletnim zastavama Albanije i EU i sloganom da je ulazak u EU moguć jedino sa njim, preneo je EUalive.
Ako dobije četvrti premijerski mandat, što izgleda izvesno, Rama će učvrstiti svoju poziciju lidera zemlje koji je bio najduže na vlasti za 34 godine od kako je izašla iz totalitarne komunističke vlasti.
Poslednja istraživanja pokazuju da 41% građana misli da je Rama najbolji kandidat za premijera dok 24% misli da je to njegov glavni izazivač, politički veteran Salji Beriša. Pored toga, 43% misli da je Ramina Socijalistička partija levog centra sposobna da vlada dok za Berišinu Demokratsku stranku desnog centra to misli 25,5%.
Prvi put će glasati i dijaspora. Za glasanje se registrovalo više od četvrt miliona birača i do sada je poštom stiglo više od 150.000 glasova.
Insajderi iz Socijalističke partije procenjuju da će dobiti 65% tih glasova jer imaju snažnu partijsku strukturu u Italiji i Grčkoj, u zemljama u kojima je dijaspora najveća.
Čini se najverovatnijim da Rama nastavi da vodi zemlju u naredne četiri godine, iako postoje izvesne šanse da Beriša i manje stranke formiraju koaliciju.
Ipak, ima i kritika na Ramin račun. Naime, neki ga optužuju za veze sa kriminalom, zbog taktike vladavine ili da vrši pritisak na pravosuđe, medije i druge institucije, što on odbacuje. U prilog odbacivanju tih kritika govori i osetan napredak Albanije po indeksu slobode medija Reportera bez granica i u izveštajima o percepciji korupcije.
Ali, kada je reč o putu u EU, nije sve tako sjajno. Tako bivši vodeći pregovarač sa EU Zef Mazi kaže da je otvaranje poglavlja dobra stvar ali da nije zatvoreno ni jedno.
"Zato ne mogu da shvatim odakle dolazi retorički entuzijazam oko zatvaranja pregovora 2027", rekao je Mazi za BIRN dodajući da to više deluje kao iluzija nego kao realnost.
U analizi portala EUalive ocenjuje se da zatvaranje svih poglavlja do 2027. i ulazak u EU 2030. deluje kao neostvarljiv san. Iako je vlada saopštila da će koristiti veštačku inteligenciju za usklađivanje sa pravnim tekovinama EU, oblasti poput bezbednosti hrane i standarda, upravljanja otpadom, poljoprivrede i vladavine prava zahtevaće veliki rad.
Zaključuje se da bi to ipak moglo da se ostvari, s obzirom na povećanu političku volju EU za širenje, posebno zbog rata u Ukrajini, neizvesnost oko transatlantskih odnosa i pretnju ruskog uticaja, naročito na Zapadnom Balkanu.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta