Odluka nemačke vlade da suspenduje izdavanja humanitarnih viza naišla je na salvu oštrih kritika i upozorenja da će to u prvom redu pogađa protivnike režima i aktiviste za zaštitu ljudskih prava iz ratnih područja, diktatura i autoritarnih država.

Suspenzija programa humanitarnih viza će jako otežati dolazak ljudima iz zemalja poput Avganistana, Sirije, Južnog Sudana i Turske, ali i progonjenim opozicionarima iz Rusije ili Belorusije, pišu nemački mediji.

Evroposlanik Zelenih Sergej Jagodinski, koji je rođen u Rusiji i redovno zastupa interese ruskih opozicionara, rekao je da "nemačka vlada obavlja prljav posao za (ruskog predsednika Vladimira) Putina". 

"Nemačka vlada tim ljudima preseca puteve bega iz užasa ruske diktature. Mnogi će zbog toga ućutati", rekao je Jagodinski za dnevnik Tagesšpigel, dodajući da Nemačka ne sme da to uradi jer se do sada "ponašala na način koji je bio uzor".

Kritike su došle i iz vladajuće koalicije. Političar socijaldemokratske SPD Lars Kasteluči rekao je da se "migracijama i izbeglištvom ne može upravljati samoizolacijom".

Upozorio je da će bez zakonitih načina emigracije, kao što su programi humanitarnih viza, ljudi biti gurnuti u ilegalu, pišu nemački mediji.

Rezultat odluke posebno će, navodi dnevnik Merkur, osetiti ruski disidenti. Nemačka je od 2022. godine sa humanitarnom vizom primila oko 2.600 ruskih državljana.

Ruski novinar u egzilu u Berlinu Ruslan Dergalov ocenio je da je odluka pogrešna i istakao značaj prodemokratskih snaga Rusije za budućnost Evrope.   

Oni moraju da prežive da bi "opstala istinska šansa za pozitivne promene u celoj Evropi", rekao je Dergalov i upozorio na moguće posledice ako ruski opozicionari budu prinuđeni da potraže utošičte u manje sigurnim zemljama, ili u potpunosti odustanu od svog aktivizma. 

Odluku o stopiranju humanitarnih programa izdavanja je doneo ministar unutrašnjih poslova, član konzervativne bavarske Hrišćansko-socijalne unije (CSU) Aleksander Dobrint. Ministarstvo je 24. jula na sajtu samo kratko objavilo poruku da su sve procedure humanitarnog prihvata izbeglica suspendovane.

Jedna portparolka vlade saopštila je da je to učinjeno na osnovu koalicionog ugovora CDU, CSU i socijaldemokrata, koji predviđa  gašenje postojećih programa, i da ne postoje planovi za nove programe.

Odluka se prvenstveno odnosi na zakonsku odredbu o boravku koja je omogućavala izdavanje viza po ubrzanom postupku, mimo redovnog sistema azila, licima kojima je zaštita potrebna iz političkih razloga.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Mreža X (Twitter)