EU planira da ublaži ograničenja u vezi sa genetski modifikovanim organizamima (GMO) kako bi pomogla poljoprivrednicima da se prilagode klimatskim promenama. To bi važilo za više biljnih vrsta, od pšenice otporne na sušu, do paradajza otpornog na gljivice.

Očekuje se da briselski planovi oko GMO ponovo rasplamsaju debatu o tom kontroverznom pitanju širom Evrope, piše Fajnenšel tajms (FT).

Prema nacrtu EU u koju je FT imao uvid, predlaže se da mnoge genetski modifikovane biljke budu odobravane na konvencionalni način umesto kroz važeći režim EU za GMO koji je naporan i skup.

Plan je da se uspostavi kategorija biljaka kod kojih se koristilo "uređivanje gena" radi stvaranja novih sorti ali bi se to isto moglo postići i tradicionalnim tehnikama uzgajanja. To uključuje pšenicu koja može da opstane u uslovima suše, paradajz otporan na gljivice i krompir sa manje akrilamida koji postaje kancerogen u prženju.

Zvaničnici EU kažu da su nove tehnike od ključnog značaja za održavanje prinosa dok se poljoprivrednici suočavaju sa promenama vremenskih obrazaca, poput suša i poplava. Takođe bi nove tehnike doprinele smanjenju upotrebe pesticida, đubriva i drugih hemikalija.

FT piše da je predlog još podložan promenama dok ne dođe na dnevni red Evropske komisije 5. jula.

Jedan zvaničnik EU rekao je da nauka i dokazi pokazuju da te promene kod biljaka mogu da se postignu i konvencionalnim uzgojem useva.

"Ekonomski razlog je veoma jak. Ako želimo da se borimo protiv klimatskih promena i da podržimo bezbednost u hrani, potrebne su nam te (nove) tehnike", rekao je taj zvaničnik EU.
U EU je odobreno samo nekoliko GMO, uglavnom za ishranu životinja, zbog protivljenja javnosti i politike tzv. Frankeštajn hrani.

U organizaciji Grinpis kažu da su protiv svakog ublažavanja propisa o GMO. Za predloženo kažu da dolazi iz "nenaučnog sveta fantazije gde se nedokazane tvrdnje korporacija uzimaju 'zdravo za gotovo' a rizici ne postoje".

Izmenama regulative o GMO protive se i Zeleni i drugi u Evropskom parlamentu, koji treba da odobri predlog. Međutim, većina članica EU, koje takođe treba da odobre predlog, dala je podršku ublažavanju pravila o GMO, prema rečima osobe koja je upoznata sa nedavnim razgovorima.

Zvaničnici EU kažu da je labavljenje regulative potrebno zbog istraživanja i njihove komercijalizacije, kao i podrške malim preduzećima.

Koristi bi bilo i za zemlje u razvoju koje ne znaju da li da uzgajaju useve sa GMO ako ne mogu da ih izvoze u EU.

"To bi imalo pozitivne globalne posledice", rekao je zvaničnik EU. "Druge zemlje, posebno one sa akutnim pitanjem sigurnosti hrane, prate šta mi radimo. To bi bilo važno za njih u borbi protiv klimatskih promena", dodao je.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Pixabay.com