Nakon što je američki predsednik Donald Tramp uveo Pekingu carine od 145%, EU je na oprezu da njeno tržište ne preplave jeftini kineski proizvodi. Prema rečima predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, Brisel to neće tolerisati.
Fon der Lajen je za Fajnenšel tajms rekla da joj je kineski premijer Li Ćijang u telefonskom razgovoru ranije ove nedelje rekao "da taj rizik ne postoji jer bi podstakli potrošnju u Kini".
EU je već preduzela prilično oštre korake protiv Kine uvođenjem velikih carina na kinesku subvencionisanu industriju električnih automobila, podseća briselski Politiko.
Međutim, stvari bi mogle da idu ka primirju - nemački Handelsblat piše da Brisel i Peking pregovaraju o kompromisu odnosno o određivanju minimalne cene za kineska e-vozila umesto carinskih tarifa i podsticanju proizvodnje kineskih brendova u Evropi.
Čak i u slučaju da od toga ništa ne bude, ideja da se uopšte pregovara je koncesija Pekingu.
Takođe bi stvari mogle da krenu na gore - dok je Berlin svojevremeno gledao na Peking kao na "triptih partnerstva, konkurenta i sistemskog rivalstva", dolazeća nemačka koaliciona vlada pooštrila je stav, naveo je bivši evroposlanik Rajnhard Bitofer na skupu u Centru za analize evropske politike.
I dok i dalje postoji mogućnost za partnerstvo, rekao je Bitfer, koalicioni sporazum CDU/CSU-SPD ukazuje da je "rivalstvo došlo do izražaja", preneo je Politiko.
Za to veme Fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Antonio Košta planiraju put u Peking na samit sa kineskim predsednikom Si Đinpingom krajem jula, preneo je Saut Čajna morning post pozivajući se na upućene u planove.
U Pekingu je pak 11. aprila španski premijer Pedro Sančes koji se sreo sa Sijem. Njegova poseta Pekingu planirana je pre eskalacije u trgovini zbog Trampovih carina.
Rojters prenosi da je Si rekao španskom premijeru da Kina i EU moraju da se udruže u odbrani globalizacije i protivljenju "jednostranim aktima maltretiranja", čime je jasno ukazao na Trampovu carinsku politiku.
Si je rekao i da "neće biti pobednika" u trgovinskom ratu i da EU ima ključnu ulogu u obezbeđivanju globalne ekonomske stabilnosti.
Sančes je rekao da Kina i SAD treba da razgovaraju da smire situaciju i pozvao na izblansiranije odnose Pekinga i EU koja i sama ima otvorena pitanja sa Kinom, preneo je Rojters.
"Kina je uvek gledala na EU kao na važan pol u multipolarnom svetu i jedna je od vodećih zemalja koje snažno požavaju jedinstvo i rast EU", rekao je Si Sančesu na razgovorima u Pekingu, prenela je agencija Sinhua.
Dan ranije, američki ministar finansija Skot Besent upozorio je da bi usklađivanje sa Pekingom bilo "kao da sam sebi prerežeš vrat". Iz kineskog ministarstva spoljnih poslova prokomentarisali su da je više reč o tome da SAD hvata zemlje "za grlo" svojim carinama, preneo je španski list Pais.
U međuvremenu je Fon der Lajen ove nedelje obavila više važnih telefonskih razgovora sa UAE, Kanadom i Novim Zelandom.
U razgovorima sa zvaničnicima Kanade i Novog Zelanda šefica Komisije rekla je da želi da unapredi odnose sa članicama Sveobuhvatnog i progresivnog sporazuma za transpacifičko partnerstvo.
"Toliko je zemalja u svetu" koje žele da rade sa EU "da uravnoteže sistem i da imaju slobodnu trgovinu u kojoj se zemlje takmiče kvalitetom a ne carinama", rekla je Fon der Lajen u intervjuu za Fajnešel tajms dodajući da su Trampovi potezi takođe podstakli razgovore sa Malezijom, Tajlandom, Filipinima i Indonezijom.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP