Lideri EU mogu da odahnu nakon što je postignut sporazum sa SAD, uključujući carine na evropski izvoz od 15% na većinu proizvida, ali se sporazum uglavnom ocenjuje kao pobeda Donalda Trampa.

Više komercijalnih banaka reklo je na početku radnog dana 28. jula svojim klijentima da je to "asimetrični" sporazum kojim se SAD favorizuju u odnosu na EU, piše Gardijan.

"Da li je to dobar sporazum za EU? Verovatno nije. Veoma je asimetričan i ostavlja američke tarife na uvoz iz EU na mnogo višim nivoima nego što su tarife EU na uvoz iz SAD", navela je banka Unikredit u poruci klijentima.

EU priznaje da je sporazum sa SAD gori od onog koji je ponudila Trampu u aprilu o nultim carinama.

"Petnaest procenata ne treba potcenjivati ali to je najbolje što smo mogli da dobijemo", rekla je sinoć šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Dodala je da sporazum znači povratak stabilnosti i predvidljivosti za evropske kompanije i tržišta.

Tramp je pak pozdravio sporazum kao "naveći ikada sklopljen" ističući ekonomske koristi za SAD, uključujući otvaranje radnih mesta i smanjenje trgovinskog deficita.

Istovremeno je evroposlanik iz grupe Obnovimo Sandro Goci rekao da je sporazum "neuravnotežen i opasno kratkovid".

Njegova koleginica iz grupe Zeleni/EFA Ana Kavacini rekla je da je sporazum s jedne strane dobar, jer isključuje neke od najstrašnijih scenarija, ali i da je, s druge strane, izuzetno neuravnotežen, preneo je portal ieu-monitoring.com.

Predsednica nemačke federacije auto-industrije VDA Hildegard Miler rekla je da su izbegnuti "dalja eskalacija" sa carinama i potencijalni trgovinski rat ali i dodala da će sporazum doneti rast troškova industriji koja se već bori sa kineskim rivalima.

"Američke carine od 15% na proizvode auto-industrije koštaće nemačke kompanije milijarde evra godišnje i predstvljaće im teret dok su usred transformacije", rekla je ona, preneo je britanski dnevnik Gardijan.

Dalje se navodi da će se po sporazumu EU i SAD carine od 15% zaračunavati na 70% izvoza EU u SAD u vrednosti 380 milijardi evra.

O tarifama za farmaciju i čelik i dalje se pregovora i, prema Trampovim rečima, ne očekuje se da se pregovori završe pre 1. avgusta. Do tada će se na farmaciju primenjivati nulte carine a na čelik 50%.

Gardijan piše i da se o vinu i alkoholnim pićima takođe još pregovara pri čemu pregovori bolje napreduju oko carina na alkohol.

Evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič rekao je da sporazum "donosi obnovljenu stabilnost i otvara vrata strateškoj saradnji, kao i da je važno ... razmotriti alternativu".

"Trgovinski rat nekima može da deluje primamljivo ali nosi ozbiljne posledice. Sa carinom od najmanje 30% naša transatlantska trgovina bila bi zaustavljena, što bi dovelo u opasnost gotovo pet miliona radnih mesta, uključujući ona u malim i srednjim preduzećima u Evropi", rekao je Šefčovič.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta/AP