Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žofre izjavio je 26. septembra da je Srbija potpisala dokument o saradnji sa Rusijom u vreme kada već sedam meseci traje ruska agresija na jednu suverenu zemlju i u trenutku kada je Rusija počela da sprovodi odluku o mobilizaciji 300.000 svojih građana za rat sa Ukrajinom i da preti upotrebom nuklearnog oružja. Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil rekao je da očekuje objašnjenje šta taj dokument sadrži.

Žofre je rekao da EU "očekuje od Srbije da stane uz nju u odbrani evropskih vrednosti i međunarodnog prava".

"Potpisivanjem sporazuma o saradnji sa Rusijom Srbija je poslala potpuno suprotnu poruku, bez obzira što je rekla da neće priznati rezultate referenduma koji Rusija sprovodi na okupiranoj teritoriji Ukrajine", rekao je Žofre na konferenciji za novinare nakon otvaranja regionalnog foruma "Dobro upravljanje i antikorupcijske politike u vremenima geopolitičke neizvesnosti".

On je podsetio da je Srbija na putu priključenja EU i da se od nje očekuje usklađivanje spoljnje politike sa EU, uključujući i uvođenje sankcija Rusiji.

Kako je saopšteno iz Ministarstva spoljnjih poslova Srbije, šefovi diplomatije Srbije i Rusije, Nikola Selaković i Sergej Lavrov potpisali su 23. septembra u Njujorku, na marginama 77. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, u prostorijama ruske misije pri UN, Plan konsultacija ministarstava spoljnih poslova dve zemlje za naredne dve godine, za koji je srpsko ministarstvo navelo da je "tehnički dokument".

Hil: Očekujemo objašnjenje od Srbije kakav je to dokument potpisan sa Rusijom

Američki ambasador Kristofer Hil izjavio je 26. septembra da očekuje od Srbije objašnjenje o tome kakav je dokument o saradnji potpisan sa Rusijom.

Hil je novinarima rekao da "nije potpuno jasno" šta taj dokument sadrži, ali da "u ovom trenutku niko ne bi trebalo ništa da potpisuje sa Rusijom".

"Niko ni ne potpisuje bilo šta (sa Rusijom). Teško nam je da razumemo ali očekujemo objašnjenje", rekao je Hil.

Ambasador je dodao da SAD podržavaju Srbiju na njenom putu ka članstvu u Evropskoj uniji, kao i u oslobađanju od energetske zavisnosti od Rusije "koja se zasniva na ucenama", ali da će ta pomoć biti onolika koliko Srbija bude tražila.

Hil je naveo da SAD žele da čuju šta je to što Srbija želi potpisivanjem sporazuma sa državom koja je "brutalno napala svog suseda" i preti upotrebom nuklearnog oružja.

Regionalni forum o dobrom upravljanju i antikorupcijskim politikama u vremenima geopolitičke neizvesnosti organizovao je Centar savremene politike u ime mreže Liderstva za razvoj i integritet Jugoistočne Evrope (SELDI).

SELDI je jedan od najvećih antikorupcijskih projekata koji se sprovodi na Zapadnom Balkanu i kofinansirana je iz sredstava Evropske unije. Okuplja više od 15 organizacija civilnog društva sa celog Zapadnog Balkana.

Izvor: Beta

Foto: Beta