Predsednik Izraela Isak Hercog pridružiće se predsedniku Nemačke Franku-Valteru Štajnameru 5. septembra na komemoraciji žrtvama napada na Olimpijadi u Minhenu 1972. godine u kojem je ubijeno 11 izraelskih sportista, posle dogovora o kompenzaciji porodica ubijenih.

Zahvaljujući tom dogovoru, postignutom u poslednjem trenutku, oko 70 rođaka žrtava će prisustvovati komemoraciji, rekla je Frans presu Anki Spicer, čiji je suprug Andre Spicer, trener mačevanja, ubijen u napadu.Izraelski olimpijski komitet je odvojeno potvrdio prisustvo delegacije iz Izraela.

Pretilo je sve donedavno da se dugo planirana komemoracija pretvori u fijasko zbog spora rođaka i države Nemačke oko finansijskih kompenzacija za patnje porodica žrtava.

U sredu je međutim objavljeno "istorijsko razjašnjenje, priznanje i kompenzacija" pošto je Nemačka ponudila 28 miliona evra za odštetu, šest puta više nego što je prvobitno obezbeđeno.

Tim dogovoron Nemačka priznaje svoju "odgovornost i užasne patnje ubijenih i njihovih rođaka" naveli su Štajnmajer i Hercog u saopštenju, u kome se dodaje da se sve rane ne mogu zaceliti.

Ožalošćeme poriodice se takođe nadaju da će na komemoraciji u vazduhoplovnoj bazi Firstenfeldbruk, zapadno od Minhena, gde je otmica talaca dostigla tragični kraj, Štajnamer postati prvi predsednik Nemačke koji će javno preuzeti odgovornost za propuste koji su doveli do masakra.

Održane tri decenije posle holokausta OI u Minhenu trebalo je da pokažu novu Nemačku, a umesto toga stvoren je dubok jaz u odnosima s Izraelom.

Petog septembra 1972. godine osam naoružanih pripadnika palestinske ekstremističke organizacije "Crni septembar" je upalo u stan izraelskog tima u Olimpijskom selu, ubivši dvojicu, a devet zadržalo kao taoce.

Bivši nemački rukometaš Klaus Langhof video je šta se događa sa balkona nasuprot stanu u kojem je bio izraelski tim.

On je opisao užasne trenutke kada su napadači izneli beživotno telo trenera rvča Moše Vajnberga i ostavili ga na ulici. Policija Zapadne Nemčke nije uspela da spasi taoce.

Oni su ubijeni u razmeni vatre. Ubijeno je i pet napdača i jedan policajac.

Tadašnji kancelar Nemačke Vili Brant je čitav niz događaja označio "šokantnm dokazom nekompetencije Nemačke" i osnovao tim komandosa u roku od mesec dana.

Međutim samo nekoliko nedelja kasnije tri napadača koja su uhvaćena su puštena razmeni kada su teroristi oteli avion Lufthanze u oktobru 1972. godine.

Izrael je pokrenuo operaciju "Božji gnev" kako bi gonio lidere "Crnog septembra".

Četiri decenije posle masakra, Izrael je objavio dokumente o ubistvima, uključujući one sa kojih je skinuta oznaka tajnosti i zvanični izveštaj bivšeg šefa obaveštajne službe koji je osudio operaciju bezbednosnih službi Zapadne Nemačke.

Bivši šef Mosada Cvi Zamir je rekao da policija nije uložila minimalan napor da spasi ljudske živote.

Porodice žrtava su nastojale da dobiju zvanično izvinjenje Nemačke, pristup dokumentaciji i odgovarajuće kompenzacije.

Posle masakra njima je ponuđeno samo milion maraka (510.000 evra) kao humanitarni gest, kako je rečeno, da se ne bi smatralo da je to priznaje krivice. Dalje kompenuzacije date su 2002, ali je to bio samo deo onoga što su porodice tražile.

"Došla sam kući sa kovčezima posle masakra. Ne znate kroz šta smo prošli u proteklih 50 godina", rekla je Anki Špicer.

Nemački zvaničnici su u sredu rekli da je dogovor samo početak dugog puta ispravljanja grešaka počinjenih u proteklim decenijama.

Nemačka agencija dpa prenela je izjavu portparola vlade Štefena Hebeštrajta, da sporazum "uključuje obradu događaja radom izraelskih i nemačkih istoričara, otvaranje dokumenata, definisanje i preuzimanje političke odgovornosti u okviru memorijalne ceremonije i obeštećenje" koje će finansirati Federacija, pokrajina Bavarska i grad Minhen.

Sporazum je prethodno najavio nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Nemačke, a sada zastupnik porodica Gerhard Baum.

"Dogovor omogućava memorijalni servis 5. septembra u Minhenu, uz učešće predsednika Icaka Hercoga i Frank-Valtera Štajnmajera, i pre svega srodnika žrtava," rekao je Baum.

Porodice su najavile da će, pod dogovorenim uslovima, doputovati u Minhen na ceremoniju, rekao je Baum, dodajući da je njima izveštaj o napadu, ovaj put uz sve dostupne istorijske izvore, važan isto koliko i svi oblici obeštećenja i prihvatanja odgovornosti.

Prema saznanjima agencije dpa iz krugova vlade, od ukupno dogovorene sume od 28 miliona evra, nemačka vlada će isplatiti 22,5 miliona, Bavarska pet i Minhen preostalih pola miliona evra.

Štajmajer i Hercog su zajednički saopštili da osećaju olakšanje i da se raduju dogovoru, mada "sporazum ne može da izleči sve rane."

"Nemačka država sporazumom priznaje sopstvenu odgovornost i prepoznaje uzasnu patnju žrtava i njihovih porodica," navodi se u saopštenju.

Izvor: Beta, AFP, dpa

Foto: Beta/AP